Državna ceremonija obeležavanja osam godina od smrti Šimona Peresa održana je juče u Jerusalimu na gori Hercl, spomen kompleksu i groblju na kom se sahranjuju izraelski državnici i poginuli vojnici.
Među visokim zvanicama iz celog sveta koje su se okupile na ovom mestu, bila je i delegacija Instituta za politiku i ekonomiju jugoistočne Evrope (IPESE). Komemoraciji je, u ime Države Izrael, prisustvovao i predsednik Isak Hercog.
Predsednik Hercog se u svom govoru indirektno osvrnuo na tekuće nacionalne i bezbednosne izazove sa kojima se zemlja suočava, podvlačeći važnost jedinstva i odlučnog liderstva kroz neizvesnost vremena u kom živimo.
On je citirao Psalme, i istakao da Izrael mora ‘’da reaguje odlučnije, odmah, što je brže moguće, i spase našu braću i sestre koja su zarobljena u Dolini sena smrtnoga.’’
Uz posebno odobrenje Peresove porodice, okupljenima se obratila i Liat Acili, jedna od oslobođenih talaca koje je Hamas oteo u napadima koji su se odigrali sedmog oktobra.
Acili, koja je u napadima izgubila članove porodice, održala je emotivan govor u kom se posebno osvrnula na kontrast između nasleđa mira koje je Peres ostavio iza sebe i realnosti koju jevrejski narod živi danas:
,,Ne mogu ni da zamislim šta bi rekao da si bio ovde sa nama tog jutra, sedmog oktobra, kada su teroristi okupirali desetine sela i kibuca koje si ti toliko voleo… Ubijali su, silovali, pljačkali, palili i sprovodili pogrom — baš ovde, u Državi Izrael, u državi koja je osnovana da bude utočište jevrejskog naroda.”
Nasleđe Šimona Peresa je nasleđe mira i napretka, i danas je možda važnije nego ikada da se ono ne zaboravi. Peres je neumorno radio na podsticanju dijaloga između Izraelaca i Palestinaca, uveren da se mir može izgraditi na temeljima pregovora i saradnje. Mir i saradnja ostali su kamen temeljac njegove političke filozofije, utičući na generacije lidera da traže mirna rešenja za sukobe.
Kemi Peres, sin devetog predsednika Izraela i direktor Peres centra za inovacije i mir, koji čuva sećanje na rad Šimona Peresa i nastavlja putem njegove vizije, posebno se osvrnuo na potrebu za liderima koji su odlučni da grade mir tamo gde ga je teško pronaći:
,,Osam godina je prošlo otkad smo se oprostili od mog oca. Danas njegovo odsustvo osećamo širom naše zemlje, i dalje od toga. Mnogi se pitaju šta bi ti rekao o sadašnjoj situaciji. Još bitnije – šta bi uradio? To su pitanja na koja, nažalost, nemamo odgovor. Ne sećam se dana u svom životu kada su nam tvoji pogledi na svet i tvoj način razmišljanja bili bitniji nego danas.’’
„Nasleđe Šimona Peresa je svedočanstvo njegovog verovanja u moć diplomatije, kreativnosti i istrajnosti u izgradnji boljeg, mirnijeg sveta. Danas smo ovde da odamo počast velikom državniku i nasleđu koje je ostavio iza sebe, a koje nas obavezuje da zajedno još više radimo kako bismo osigurali mir i stabilnost u regionima opterećenim konfliktima“, rekao je izvršni direktor IPESE, Dušan Žarković.
On je dodao da je ponosan na plodotvornu saradnju Instituta za politiku i ekonomiju jugoistočne Evrope i Peres centra za mir i inovacije iz Tel Aviva.
,,Važno je da naši narodi, na temelju svog istorijskog prijateljstva, nastave da promovišu vrednosti izgradnje mira i napretka, crpeći inspiraciju iz vizije koju je Šimon Peres ostavio iza sebe,“ naveo je Žarković.