Na četvrtoj godišnjoj Konferenciji o slobodi medija, koju organizuje Transatlantska liderska mreža u Nacionalnom press klubu u Vašingtonu, Dušan Žarković, izvršni direktor Instituta za politiku i ekonomiju jugoistočne Evrope (IPESE), učestvovao je u panel diskusiji pod nazivom Uloga društvenih mreža u prenošenju vesti.
Panel, kojim je moderirao Piter Rof, cenjeni politički komentator i kolumnista Njuzvika, okupio je i Donalda Gililanda, zamenika urednika za vesti i istraživačko novinarstvo u Pitsburg Post Gazet, kao i Hauarda Mortmana, direktora komunikacija C-SPAN-a. Oni su zajedno razgovarali o različitim mogućnostima i etičkim dilemama koje društvene mreže i digitalni mediji donose u oblikovanju javnog mnjenja.
U društvu istaknutih panelista, Žarković je podelio uvide o promenama koje oblikuju novinarstvo u digitalnoj eri:
„Društvene mreže i veštačka inteligencija uvele su nove načine za interaktivnost, personalizaciju i distribuciju vesti, ali su donele i izazove“, rekao je Žarković, naglašavajući dvostruki uticaj tehnoloških inovacija. Osvrćući se na promene u načinu konzumiranja informacija, istakao je: „Načini konzumiranja informacija preselili su se na mobilne telefone. To je novi svet vesti koje nisu nužno činjenično tačne. Jedini kriterijum je – da li su zanimljive?“
Ističući uspon platformi kao što su TikTok, Jutjub i Spotifaj, a čiji uspeh proističe upravo iz pružanja zanimljivog sadržaja koji se lako usvaja, Žarković je istakao: „Trampova pobeda jasno oslikava ovu promenu: publika sve više traži direktnu i brzu komunikaciju, ostavljajući po strani tradicionalno strukturirane formate.’’ Dodao je da bi širenje ovog trenda na politiku, ali i sve ostale sfere koje nemaju veze sa zabavnim sadržajima, trebalo da podstakne tradicionalne medije da preispitaju svoje strategije i prilagode se tako da do publike dođu u digitalnom prostoru.
,,Nalazimo se na prekretnici novinarske profesije, na tački u kojoj preplitanje tradicionalnih medija sa društvenim i tehnološkim inovacijama zahteva da evoluiramo“
Žarković je naglasio važnost balansiranja između inovacija i novinarskog integriteta. „Naša misija mora biti jasna: kombinovati integritet tradicionalnog novinarstva sa dostupnošću koju pružaju digitalne platforme. Nalazimo se na prekretnici novinarske profesije, na tački u kojoj preplitanje tradicionalnih medija sa društvenim i tehnološkim inovacijama zahteva da evoluiramo“, izjavio je. Takođe je istakao potrebu za saradnjom između tradicionalnih i digitalnih medija kako bi se očuvala tačnost i poverenje u vesti.
Transatlantska liderska mreža, partner IPESE-a, aktivno radi na podizanju svesti o ključnim globalnim pitanjima, uključujući slobodu medija i digitalnu transformaciju. Konferencija o slobodi medija služi kao ključna platforma za razmenu iskustava i otvara prostor za različite inicijative, otvarajući put ka transparentnijoj i inkluzivnijoj budućnosti medija.