Ursula fon der Lajen osigurala drugi mandat na čelu Evropske komisije

Ursula fon der Lajen uspešno je obezbedila drugi mandat na mestu predsednika Evropske komisije nakon tajnog glasanja među poslanicima Evropskog parlamenta. Njoj je bio potreban najmanje 361 glas da bi nastavila rad na ovoj poziciji, a ona je uspela da prikupi 401 glas podrške za svoju viziju na različitim stranama raznolikog političkog pejzaža EU.

U svojoj kampanji za reizbor, fon der Lajenova je naglašavala svoju posvećenost jačanju ekonomske konkurentnosti EU i održavanju nepokolebljive podrške Ukrajini. Njenu kandidaturu za reizbor obeležio je dugačak govor poslanicima aktuelnog saziva EP, gde je istakla svoje strateške prioritete i uverila javnost u svoju posvećenost jačanju stava EU prema globalnim i unutrašnjim izazovima.

Pozitivan ishod glasanja u Evropskom parlamentu usledio je nakon neizvesnog perioda pregovora i to znači da će Fon der Lajen nastaviti da vodi Komisiju, bez potrebe da lideri EU traže alternativnog kandidata. Njena pobeda obezbediće kontinuitet u pristupu Komisije ključnim oblastima politike, uključujući ekonomske reforme i međunarodnu diplomatiju.

Šta možemo da očekujemo u drugom mandatu?

Ranije danas, tokom svog jednosatnog obraćanja, fon der Lajenova se fokusirala na unapređenje konkurentnosti EU, jedinstvenog tržišta i industrijske politike, ali je govoru primetno nedostajalo direktnih referenci na trgovinsku politiku. Ona je predstavila snažnu strategiju ekonomske bezbednosti koja ima za cilj zaštitu tehnologija EU od spoljnih pretnji, posebno od zemalja poput Kine i Rusije, i predložila reforme Svetske trgovinske organizacije i nove mere trgovinske odbrane. Ona je izjavila da je posvećena „odvraćanju Kine“ od pokretanja invazije na Tajvan.

Ističući strateški značaj Indo-pacifičkog regiona u svom manifestu pod nazivom „Evropski izbor“, fon der Lajenova je artikulisala jasan diplomatski stav. „Planiramo da blisko sarađujemo sa Japanom, Korejom, Novim Zelandom i Australijom dok se suočavamo sa zajedničkim izazovima. Ova saradnja uključivaće naše ujedinjene napore da sprečimo bilo kakve vojne pokušaje Kine da jednostrano promeni status kvo, posebno u vezi sa Tajvanom“, potvrdila je ona, izražavajući svoj stav eksplicitniji nego ikada ranije.

Svoju kampanju je zaključila naglašavajući ključnu ulogu snažnog evropskog liderstva u suočavanju sa globalnim izazovima. ,,U ovim vremenima duboke zabrinutosti, jaka Evropa je potrebnija nego ikada. Tražim vaše poverenje danas da nastavimo zajednički rad„, rekla je, nastojeći da prikupi podršku za stabilno i proaktivno liderstvo EU. Kampanja za reizbor takođe se bavila otvorenim pitanjima u vezi sa evropskim jedinstvom i njenim stavom o globalnim sukobima. Kritikujući mađarskog premijera Viktora Orbana zbog njegovog pomirljivog pristupa prema Rusiji, ona ga je optužila da podriva evropsku solidarnost. Njeni komentari odjeknuli su među članovima Evropskog parlamenta, odražavajući duboke podele unutar EU u vezi sa odnosima sa Rusijom.

Izvor: Ludovic Marin/AFP

Von der Lajenova je takođe spomenula predviđanja američkih obaveštajaca o mogućem sukobu koji bi izbio do 2027. godine, što bi moglo da se poklopi sa njenim drugim mandatom. Četiri nacije sa kojima se obavezala da će sarađivati takođe su označene kao partneri NATO-a za Indo-Pacifik, pojačavajući geopolitički značaj ovih saveza. U dokumentima svoje kampanje, ona je ukazala na alarmantno povećanje vojnih ulaganja Kine, ističući povećanje od skoro 600 odsto u poređenju sa porastom od 20 odsto u Evropi u istom periodu, naglašavajući sve veći vojni disparitet.

„U ovim vremenima duboke zabrinutosti, jaka Evropa je potrebnija nego ikada. Tražim vaše poverenje danas da nastavimo zajednički rad.“

Takođe je iznela i sveobuhvatan politički program kako bi dobila podršku različitih političkih grupa u Evropskom parlamentu, predstavljajući se kao stub stabilnosti u vremenu obeleženom globalnom neizvesnošću i polarizacijom. Njen govor koji je trajao skoro sat vremena, praćen nedavno objavljenim političkim smernicama, obećao je davanje novih uloga komesarima, koji će biti fokusirani na odbranu, stanovanje, ribarstvo i pitanja Mediterana. Takođe se obavezala da će dati prednost konkurentnosti, neznatno se odmaknuvši od prethodnog fokusa koji je bio usredsređen na klimatska pitanja. Ipak, fon der Lajenova je predložila ambiciozan klimatski cilj za 2040. godinu sa planom da unapredi sposobnosti Evropske unije u proizvodnji čiste tehnologije. Ona je predstavila i plan za „Evropski fond za konkurentnost“, čiji je cilj usmeravanje investicija u različite sektore, od veštačke inteligencije do biotehnologije, naglašavajući potrebu za snažnom evropskom unijom tržišta kapitala kako bi se unapredila finansijska integracija unutar bloka.

Von der Lajenova je svoj govor zaključila motivišućom parolom „Živela Evropa!“ — izjavom koja je dobro odjeknula među članovima Evropskog parlamenta, uprkos složenosti predstavljanja različitih zemalja u EU. 

Izvor naslovne slike: Frederick Florin/AFP

Povezane aktuelnosti

Related news