Bajden se povlači: da li će Kamala Haris uspeti da ujedini demokrate?

Predsednik Džo Bajden se povukao iz predsedničke trke za izbore 2024. godine, podržavši svoju potpredsednicu Kamalu Haris kao kandidata za njegovog naslednika, što će značajno da preoblikuje pejzaž demokratske kampanje. U iznenađujućem preokretu u svojoj kampanji za reizbor, Bajden je izjavio da namerava da završi svoj mandat i da se potom pripremi za predstojeće obraćanje naciji. Ova odluka postavlja Harisovu, koja je izrazila svoju zahvalnost, da potencijalno postane prva Afroamerikanka i prva Amerikanka sa azijskim poreklom koja će biti kandidat jedne od vodećih političkih stranaka.

Kandidatura Kamale Haris neće nositi samo teret Bajdenovog predsedničkog nasleđa, već i svu složenost izazova i dostignuća koja su došla tokom njegove administracije. Bajdenova podrška omogućava Haris da iskoristi postojeću infrastrukturu i resurse njegove kampanje, što bi moglo da pruži značajan podsticaj njenoj kampanji. 

Bajdenovo povlačenje izazvalo je niz reakcija međunarodnih lidera, naglašavajući Bajdenov uticaj na globalnoj sceni. Kanadski premijer Džastin Trudo pohvalio je Bajdena kao „pravog prijatelja“ i pohvalio njegovu posvećenost javnoj službi. Australijski premijer Entoni Albanez i ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski takođe su isticali Bajdenove liderske sposobnosti i odlučnost u teškim vremenima, posebno u podršci Ukrajini protiv ruske agresije.

,,Najveća čast u životu bila mi je da služim kao vaš predsednik. Iako je moja namera bila da tražim reizbor, verujem da je u najboljem interesu moje stranke i naše zemlje da se povučem i da se fokusiram isključivo na ispunjavanje svojih predsedničkih dužnosti do kraja mandata.’’

Ova značajna politička promena dolazi u trenutku kada se Demokratska stranka suočava sa intenzivnim pritiskom da ujedini i prikupi podršku uoči izbora. Dok se stranka okuplja oko Haris, ona će morati da se kreće kroz složenost raznolikog i za sada podeljenog biračkog tela, kao i da održi svoju poziciju u odnosu na podmlađenu republikansku opoziciju.

Međutim, uprkos Bajdenovoj podršci, Kamali Haris nominacija nije zagarantovana, jer proces selekcije kandidata uključuje delegate koji su u početku podršku obećali Bajdenu. Prema pravilima Demokratske stranke, kandidat će biti izabran kroz formalni proces na nacionalnom kongresu Demokratske stranke koji je zakazan za 19 – 22. avgust u Čikagu. 

Iako je ona osigurala Bajdenovu javnu podršku, ostaje mogućnost da se i druge ličnosti, kao što je guverner Kalifornije Gavin Njusom – koji je podržavao Bajdena – takođe uđe u trku za nominaciju. Odluka će na kraju biti na delegatima, koji će se angažovati u potencijalno intenzivnim lobističkim naporima pre nego što daju svoje glasove.

Pored toga, uloga „superdelegata“ u ovom procesu dodatno komplikuje scenario. Ovih oko 700 visokih partijskih lidera i izabranih zvaničnika, koji su automatski delegati na osnovu svojih pozicija, obično ne glasaju na prvom glasanju kako bi sprečili da neopravdano utiču na ishod. Njihovo učešće u narednim glasanjima, međutim, ostaje mogućnost, posebno u trenutnim vanrednim okolnostima.

,,I danas verujem, kao što sam uvek verovao: ne postoji ništa što Amerika ne može da uradi – kada to radimo ujedinjeni. Moramo uvek da imamo na umu da smo mi Sjedinjene Američke Države.”

Drugi kandidati koji žele da uđu u trku moraju da prođu kroz niz proceduralnih prepreka, uključujući prikupljanje stotina potpisa delegata, sa specifičnim ograničenjima kako bi se osigurala pobeda u većini država. Ovi kandidati moraju dokazati značajnu podršku da bi se smatrali legitimnim demokratskim kandidatom prema stranačkim propisima.

Dok se demokrate pripremaju za predstojeću konvenciju, stranka još nije detaljno objasnila kako će se procedure prilagoditi situaciji u kojoj ranije nisu bili, ostavljajući mnogo otvorenih pitanja o narednim koracima u izboru njihovog predsedničkog kandidata.

Uprkos tome što se suočava sa neizvesnostima, Demokratska stranka ima jedinstvenu priliku da redefiniše svoju budućnost i pozabavi se hitnim pitanjima koja odjekuju američkim biračkim telom. Naredni meseci će biti kritični jer stranka ima za cilj da predstavi jedinstven front i artikuliše jasnu viziju zemlje pod potencijalno istorijskim novim vođstvom.


Izvor naslovne fotografije: Andrew Harnik/Getty Images

Povezane aktuelnosti

Related news